Wyszukiwanie zaawansowane
Nasiona marihuany1 » BLOG2 » Nasiona marihuany a prawo – co warto wiedzieć?

Nasiona marihuany a prawo – co warto wiedzieć?

Data dodania: 30-03-2018 Wyświetleń: 73

W związku z głośną nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dn. 01.11.2017 r. pojawiają się pytania o przepisy prawa dotyczące roślin konopnych. Jest to ciekawe zagadnienie, zwłaszcza że w internecie można znaleźć oficjalnie działające sklepy sprzedające nasiona marihuany. Czego w takim razie dotyczą obowiązujące przepisy i jak są przestrzegane w praktyce?

Najważniejszym dokumentem, który reguluje temat roślin z rodziny cannabis w Polsce, jest ustawa z dnia 29.07.2005 r., która weszła w życie 04.10.2005 r., o przeciwdziałaniu narkomanii. W niej zawarte są przepisy określające szczegóły upraw konopi.

Cannabis indica i sativa

Odmian konopi jest bardzo dużo, dwie z nich najpopularniejsze w Polsce to: indyjska (indica), do jej wysiewu potrzebne są nasiona marihuany odmiany żeńskiej, oraz siewna (sativa), inaczej przemysłowa lub włóknista. Indica ze względu na wysoką zawartość tetrahydrokannabinolu (THC) ma działanie odurzające, jej spożycie może również wywoływać halucynacje. Sativa zawiera CBD, czyli kannabidiol, który jest znany z właściwości leczniczych.

Przeciwdziałanie narkomanii

Marihuana zyskała miano „miękkiego narkotyku” i przez wielu ludzi jest polecana jako dobry sposób na relaks. W Europie są kraje, które zezwalają na posiadanie jej niewielkiej ilości (kilku gramów) na własny użytek, jednym z nich jest Holandia. W Polsce przepisy są mniej liberalne i koncentrują się na przeciwdziałaniu narkomanii. Celem działań rządu jest ochrona jak największej liczby obywateli przed uzależnieniem od narkotyków. Dopiero w 2017 r. Sejm po wielu debatach wprowadził zmianę do ustawy z dn. 29.07.2005 r. i możliwe jest teraz sporządzanie przez farmaceutów leków recepturowych z wykorzystaniem tej rośliny.

Ustawowe kary dla konopi indica

W innych przypadkach niż te wymienione w nowelizacji za wytwarzanie, przetwarzanie albo przerabianie roślin o stężeniu THC wyższym lub równym 0,2% podlega się karze do 3 lat w zakładzie karnym. Czerpanie korzyści majątkowych, do których można zaliczyć dochód ze sprzedaży sadzonek czy suszu oznacza, to co najmniej 3 lata pozbawienia wolności i obowiązek zapłaty kary finansowej. Warto wiedzieć, że jeśli z podróży do Holandii zostanie wwieziona na teren Polski marihuana, to jej posiadacz będzie musiał zapłacić grzywnę i może zostać skazany na przymusowe umieszczenia w zakładzie karnym do 5 lat.

Przepisy obejmują również nasiona marihuany. Ich zakup w celach innych niż kolekcjonerskie jest nielegalny, obejmuje to również wyhodowanie rośliny we własnym domu. Trwają prace sejmowe nad projektem ustawy, który będzie umożliwiał osobom chorym uprawianie niewielkiej ilości konopi indica na własny użytek.

Konopie włókniste – wcale nie takie legalne

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii reguluje również uprawę konopi odmiany sativa, czyli włóknistej. Ta roślina jest powszechnie stosowana na potrzeby przemysłu: włókienniczego, chemicznego, celulozowo–papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, materiałów budowlanych, nasiennictwa oraz farmaceutycznego. Gotowe preparaty można kupić w sklepach internetowych lub stacjonarnych, szczególnie w Czechach lub miastach granicznych. By rozpocząć hodowlę konopi sativa, niezbędne jest zezwolenie na uprawę od wojewody. Hodowca musi mieć stosowne dokumenty i fakturę za zakup nasion, mimo iż nie są to nasiona marihuany, oraz etykiety z opakowań. W przeciwnym razie zostanie ukarany karą grzywny.

Nowelizacja ustawy wpłynęła jedynie na wycinek przepisów dotyczących uprawy i sprzedaży konopi indyjskich. Wciąż jednak trwają prace nad obowiązującymi przepisami. To dobra informacja, ponieważ kolejne wyniki badań klinicznych leczniczego wykorzystania marihuany są bardzo obiecujące.

 
NASIONA MARIHUANY SKLEP

NOTA PRAWNA

Posiadanie nasion marihuany oraz obrót nimi jest w Polsce legalny. Nasiona można potraktować jako pokarm, produkt kolekcjonerski czy też jako kadzidełko. Sklep nasionbank.pl w żaden sposób nie namawia do łamania przepisów prawnych. Nie odpowiadamy za niezgodne z prawem użycie nasion konopi z naszej oferty.

DLACZEGO MY?

Wysyłka & Płatnośći

  • SERWER
Copyright © 2018 NasionBank. All Rights Reseved. Polski Kapitał.