Wyszukiwanie zaawansowane
Nasiona marihuany1 » BLOG2 » Krótka historia nasion konopi indyjskiej

Krótka historia nasion konopi indyjskiej

Data dodania: 07-06-2018 Wyświetleń: 78

Od czasów prehistorycznych, przez starożytne Chiny, statki Wikingów aż po czasy obecne konopie indyjskie są stosowane na całym świecie od wieków. W przeważającej części były stosowane w medycynie i w celach duchowych. Warto poznać kilka faktów z jej historii.
 
Profesor geografii na Uniwersytecie Kansas w Lawrence, Barney Warf, od lat przygląda się konopiom i temu, jaką wędrówkę musiały przebyć, by stać się dzisiaj jedną z najbardziej kontrowersyjnych roślin. Zwraca uwagę, że Wikingowie i średniowieczni Niemcy standardowo stosowali marihuanę w celu łagodzenia bólu podczas porodu i do bólów zębów. Wielokrotnie podczas swoich wystąpień akcentuje to, że pomysł, że konopie indyjskie to zły narkotyk, jest nowym wymysłem, a fakt, że jest nielegalny, jest „historyczną anomalią”, ponieważ od wieków cannabis były traktowane jako rośliny pożyteczne. Przy tym należy koniecznie rozróżniać dwa znane podgatunki konopi indyjskich: cannabis sativa to znana nam marihuana o właściwościach psychoaktywnych, a druga to cannabis sativa L (L została włączona do nazwy na cześć botanika Carla Ninnaeusa), inaczej konopie siewne wykorzystywane do wytwarzania takich produktów jak oleje, tkaniny, a nawet paliwo bez właściwości odurzających. Oprócz tego mamy cannabis indica oraz cannabis ruderalis.

Wędrówka konopi indyjskich przez świat

Uważa się, że konopie indyjskie wyewoluowały na stepach Azji Środkowej, głównie w regionach obecnej Mongolii i południowej Syberii. Historia używania rośliny sięga nawet 12 000 lat, co czyni ją jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Warto dodać, że spalone nasiona konopi indyjskich znaleziono w kurhanowych kopcach na Syberii datowanych na 3 000 p.n.e., a w niektórych szlacheckich w regionie Xinjiang pochodzących z około 2 500 p.n.e. odnaleziono duże ilości psychoaktywnej marihuany.
 
Pierwsza wzmianka o zastosowaniu leczniczym marihuany pochodzi z 4 000 p.n.e. Są dowody na to, że zioło było stosowane jako środek znieczulający podczas operacji, a wielu historyków jest zgodnych, że było używane nawet przez chińskiego cesarza Shen Nunga w 2 737 p.n.e., jednak warto wiedzieć, że postać cesarza jest dalej traktowana jako postać mityczna. Na Bliski Wschód konopie przybyły między 2000 a 1400 r. p.n.e. i były prawdopodobnie używane przez Scytów, którzy przenieśli tę roślinę do Rosji i Ukrainy. Następnie germańskie plemiona sprowadziły narkotyk do Niemiec, a stamtąd marihuana dotarła do Wielkiej Brytanii ok. V wieku wraz z inwazjami anglosaskimi.

Krótka historia (de)legalizacji

Historia nasion konopi indyjskiej i marihuany sięga co najmniej 3 000 p.n.e., wskazują na to pewne dowody piśmiennicze i archeologiczne, ale badacze są zgodni, że ich początków należy szukać znacznie wcześniej. Od tysiącleci roślina była ceniona za to, że można było z niej wytwarzać włókna, liny, ale także żywność i lekarstwa. Jej właściwości psychoaktywne były wręcz pożądane do celów religijnych i rekreacyjnych.
 
Jeśli chodzi o ograniczenia, to najwcześniejsze zostały nałożone w XIV wieku w świecie islamskim. W XIX wieku zaczęto ograniczać konopie indyjskie w krajach kolonialnych, często było to powiązane z napięciami rasowymi i klasowymi. W połowie XX wieku międzynarodowa współpraca doprowadziła do radykalnych ograniczeń na całym świecie. Jednak wchodząc w XXI wiek, niektóre kraje zaczęły zmieniać swoje podejście do konopi – pierwszym krajem była Kanada, która w 2001 roku zalegalizowała marihuanę medyczną, a Urugwaj w 2015 roku stał się pierwszym krajem, który zalegalizował marihuanę rekreacyjną.
 

 
NASIONA MARIHUANY SKLEP

NOTA PRAWNA

Posiadanie nasion marihuany oraz obrót nimi jest w Polsce legalny. Nasiona można potraktować jako pokarm, produkt kolekcjonerski czy też jako kadzidełko. Sklep nasionbank.pl w żaden sposób nie namawia do łamania przepisów prawnych. Nie odpowiadamy za niezgodne z prawem użycie nasion konopi z naszej oferty.

DLACZEGO MY?

Wysyłka & Płatnośći

  • SERWER
Copyright © 2018 NasionBank. All Rights Reseved. Polski Kapitał.