Wyszukiwarka produktów
Nasiona marihuany1 » BLOG2 » Konopie indyjskie a autyzm – czy mogą pomóc?

Konopie indyjskie a autyzm – czy mogą pomóc?

Wyświetleń: 298

W marcu 2017 roku został uruchomiony przełomowy program badawczy mający na celu zbadać wpływ konopi indyjskich na zaburzenia autystyczne. Czy jednak rzeczywiście konopie indyjskie pomagają i/lub mogą tutaj pomóc?
 
Faktem jest, że działanie medycznej marihuany nie jest do końca zbadane, właściwie są to dopiero początki, dodajmy, że niezwykle obiecujące. Co chwilę świat obiega informacja o optymistycznych wynikach badań – stąd dziś wiemy, że konopie indyjskie są skuteczne w leczeniu uzależnień, napadów padaczkowych oraz chorób wieku starczego, jak Parkinson czy Alzheimer. Jeśli zaś chodzi o autyzm, większość publikacji opierała się na domniemanej skuteczności oraz na historiach, którymi dzielili się dzieci lub lekarze stosujący marihuanę. Na szczęście w końcu możemy doczekać się twardych dowodów, a wszystko to za sprawą izraelskiego start-upu Times of Israel, który bada leczenie autyzmu konopiami. Z pierwszymi wnioskami oraz metodologią można się zapoznać w ich artykule „W pionierskim doświadczeniu izraelscy naukowcy badają autyzm leczony konopiami”.

Niesamowite historie dzieci

Od wielu lat najwięcej doniesień o skuteczności konopi indyjskich w walce z autyzmem można było usłyszeć od rodziców chorych dzieci. Wbrew pozorom nie są to tak zwane urban legend, czyli historie zmyślone i powielane, by stać się jednocześnie argumentem w walce o legalizację medycznej marihuany. To prawdziwe historie, o których mogliśmy przeczytać w polskich mediach, jak i w zagranicznych. Przytoczmy tą z 2008 roku – wtedy to w sieci pojawiła się historia ojca zmagającego się z autyzmem syna, który zdecydował się na terapię konopiami (w Kalifornii jest ona legalna). Karmił syna skoncentrowanym wyciągiem dwa razy dziennie i od razu zauważył znaczące różnice w zachowaniu syna w porównaniu do podawania mu farmaceutyków. To, co odnotował, to przede wszystkim zminimalizowanie agresywnych zachowań, poprawę samopoczucia, a nawet otwartość komunikacyjną.
 
Podobną historią dzieli się Mieko Hester-Perez, założycielka organizacji Unconventional Foundation for Autism (Niekonwencjonalna Fundacja do Walki z Autyzmem). Jej syn nie miał apetytu, ciągle miał zły nastrój i napady furii, wykazywał również zachowania autoagresywne, ponadto podawane leki go przytępiały i tak wyniszczały, że w wieku 9 lat jego skórę prawie przebijały kości, a lekarze nie dawali mu większych szans na przeżycie. Sytuacja zmieniła się, kiedy zdesperowana matka zdecydowała się na podanie mu ciasteczek z marihuaną – przemiana zaskoczyła wszystkich. Nie dość, że małe ciasteczko zjadał do ostatniego kęsa, to zauważalne były spore zmiany w jego zachowaniu, jak łagodność, spokój, a nawet śmianie się. Odmianą, którą w jego przypadku stosowano, była Stardawg o ponadprzeciętnym stężeniu THC, który ma działanie uspokajające, a także stymulujące apetyt, co w przypadku Joey'a uratowało mu życie.

Obiecujące badania w Izraelu

Izrael jest pionierem i przodującym krajem, jeśli chodzi o badania nad medyczną marihuaną. Ta została tu zalegalizowana już w 1992 roku, tym samym Izrael stał się jednym z pierwszych krajów, które na nią zezwoliły. Potencjał naukowy jest możliwy dzięki wsparciu tamtejszego rządu, który finansuje badania, a także wspiera wykorzystanie konopi indyjskich w zastosowaniach medycznych. Nic dziwnego, że to właśnie tu uruchomiono projekt badawczy, któremu przygląda się też dr Daniele Piomelli, światowy neurolog, który zawsze twierdził, że nie należy przekreślać doniesień i opowieści mówiących o skuteczności terapii medyczną marihuaną.
 
Celem pierwszego na świecie badania klinicznego jest sprawdzenie skuteczności medycznej marihuany w leczeniu młodych ludzi z autyzmem. Naukowcy już są pełni optymizmu, ponieważ istnieją przesłanki, że główny niepsychoaktywny związek marihuany – kannabidiol (CBD) – pomaga bardziej niż inne leki na autyzm. To pierwsze tego typu badanie, w którym udział bierze 120 dzieci i młodych dorosłych w wieku od 5 do 29 lat. Ma potrwać do końca 2018 roku.
 
Autyzm to ciężka choroba, która zaburza rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, tym samym upośledza komunikację i budowanie relacji interpersonalnych. Zazwyczaj pojawia się we wczesnym dzieciństwie i w samych tylko Stanach Zjednoczonych dotyka 1 na 68 dzieci. Szacunki naukowców z Centers for Disease Control and Prevention nie napawają optymizmem – ich zdaniem do 2025 roku co drugie dziecko w USA będzie dotknięte spektrum autyzmu. Tym bardziej spore nadzieje upatrywane są w konopiach indyjskich.

 
 
NASIONA MARIHUANY SKLEP

NOTKA PRAWNA

Posiadanie nasion marihuany oraz obrót nimi jest w Polsce legalny. Nasiona można potraktować jako pokarm, produkt kolekcjonerski czy też jako kadzidełko. Sklep nasionbank.pl w żaden sposób nie namawia do łamania przepisów prawnych. Nie odpowiadamy za niezgodne z prawem użycie nasion konopi z naszej oferty.
Copyright © 2013-2019 NasionBank. All Rights Reseved.