PLPL
PLPLDEDEENENNLNLNONOGAGAUKUKSVSVFRFR
Do darmowej dostawy brakuje : 300,00 zł
Nasiona marihuany » Blog » Czym są feminizowane nasiona?

Czym są feminizowane nasiona?

Wyświetleń: 8897


Kiedyś uprawa konopi była loterią i żeńskie osobniki uzyskiwane były przypadkowo, a większość hodowli stanowiły rośliny męskie. Powodzenie całej uprawy zależało więc w zasadzie głównie od szczęścia. Dziś sytuacja zmieniła się diametralnie i lwią część dostępnych na rynku produktów stanowią feminizowane nasiona.

Po co feminizuje się nasiona? Odpowiedź jest bardzo prosta: feminizowane nasiona to te, z których wyrastają wyłącznie żeńskie osobniki. Dzięki wykluczeniu chromosomów męskich w procesie hodowli możemy mieć niemal 100% pewność powodzenia i uzyskania pąków żywicznych pożądanych przez większość hodowców.

Feminizowane nasiona – jak to działa?

Marihuana jest rośliną rozdzielnopłciową. Ten mechanizm od wieków pozwalał konopiom przetrwać i skutecznie rozmnażać się w niemal każdych okolicznościach. W zależności od warunków środowiskowych (takich jak stres, niedogodności atmosferyczne, zanieczyszczenia, brak światła) potrafi zmieniać swoją płeć – w takich przypadkach żeńskie osobniki wytwarzają pyłek i zapładniają własne słupki. To pozwala im przetrwać i wytworzyć nasiona, z których w następnym sezonie powstaną nowe rośliny.

W przypadku nasion feminizowanych rośliny mają dwa chromosomy X. W 99% przypadkach powstanie z nich osobnik żeński. W naturze sytuacja wygląda odwrotnie – istnieje większe prawdopodobieństwo wyhodowania roślin męskich.

Feminizowane nasiona – jak uzyskuje się je dziś?

Dawniej feminizowane nasiona uzyskiwano przede wszystkim przez krzyżowanie dwóch żeńskich osobników, co stymulowało wytwarzanie pręcików. Takie metody nie dawały jednak gwarancji długofalowego powodzenia, bo większość wyhodowanych w ten sposób roślin dziedziczyła obojnactwo, technicznie rzecz biorąc nie były to więc w 100% feminizowane nasiona.

Dzisiejsza nauka pozwala na wyhodowanie feminizowanych nasion z niewielkim prawdopodobieństwem niepowodzenia. Najpopularniejsze obecnie techniki dają pewność uzyskania zdrowych i wydajnych feminizowanych nasion. Jak to działa? Najpopularniejsze metody to sztuczne zapylanie roślin żeńskich poprzez podawanie im inhibitorów etylenu (zwykle STS oraz srebra koloidalnego) i rodelizacja. Ta ostatnia to bardzo tania i prosta metoda, ale obciążona pewnym marginesem błędu, przez co jest nie zawsze jest skuteczna. Polega na sztucznym manipulowaniu warunkami zewnętrznymi. Celem jest zatrzymanie kwitnienia na tak długo, aby osobnik nie zaczął wytwarzać własnego pyłku. Użycie srebra jest z kolei związane z większymi nakładami finansowymi, ale w większości przypadków kończy się uzyskaniem zamierzonego rezultatu.

Warto podkreślić, że feminizowane nasiona NIE SĄ modyfikowane genetycznie! Feminizacja nie wymaga żadnych manipulacji na poziomie genotypu – żeńskie osobniki uzyskuje się wyłącznie dzięki przemyślanemu krzyżowaniu roślin i stosowaniu metod zewnętrznych. Dziś hodowcy mają w zasadzie niemal całkowitą gwarancję uzyskania tak pożądanych osobników żeńskich.

Nasiona feminizowane to dla hodowców przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, to dlatego praktycznie zupełnie zdominowały rynek uprawy konopi. Feminizowane rośliny niczym nie różnią się w hodowli od zwykłych: rosną w takim samym tempie i potrzebują dokładnie takich samych warunków. W efekcie więc uprawa nasion niefeminizowanych jest zdecydowanie bardziej kosztowna, pochłania też więcej czasu i miejsca, które można z powodzeniem przeznaczyć na hodowlę tylko osobników żeńskich, eliminując całkowicie nieprzydatne z punktu widzenia hodowcy rośliny męskie.

 

POWRÓTWróć do kategorii Blog

Odbieraj w PaczkomatachUWAGA: Nasiona marihuany, które oferujemy można hodować jedynie tam, gdzie jest to dozwolone. 
Made with love in Poland 2013-2021
Za każde wydane 100zł otrzymujesz darmowe nasiono!
JASNE