Wyszukiwarka produktów
Nasiona marihuany1 » BLOG2 » Czy konopie indyjskie pomagają w walce z chorobą Parkinsona?

Czy konopie indyjskie pomagają w walce z chorobą Parkinsona?

Wyświetleń: 210

O leczniczych właściwościach konopi wiemy już od ponad trzech tysięcy lat. Z tego okresu pochodzą staroegipskie papirusy mówiące o przeciwbólowych walorach marihuany. Do 1937 roku na rynku dostępne było ponad dwa tysiące leków, mających w składzie konopie indyjskie. Wszystko zmieniło się za sprawą ustawy Marihuana Tax Act, którą Kongres Stanów Zjednoczonych zdelegalizował marihuanę w każdej postaci. Od tej pory wiele się jednak zmieniło – coraz więcej krajów ponownie interesuje się korzyściami, jakie przynieść mogą konopie. Naukowcy stale szukają dla nich nowych zastosowań, badając między innymi wpływ marihuany na osoby zmagające się z chorobą Parkinsona.

Choroba Parkinsona objawia się spowolnieniem procesów motorycznych oraz procesów psychicznych i kognitywnych. Chorzy mają problem z mową i poruszaniem się, ich mimika twarzy często jest nienaturalna, miewają problemy z oddychaniem. Na chorobę Parkinsona cierpiał między innymi papież Jan Paweł II, co zwróciło oczy całego świata na tę dolegliwość.

Chorobę leczy się za pomocą preparatów dostarczających do mózgu dopaminę oraz lekami, które niwelują sztywność mięśni i drżenie kończyn. Identyczne działanie mają konopie indyjskie, zarówno w postaci suszu, jak i olejków i wyciągów z nasion. Za właściwości te odpowiedzialne są kannabinoidy, głównie tetrahydrokannabinol (słynne THC) oraz tetrahydrokannabiwarin (THCV). To właśnie one odpowiadają za efekty psychoaktywne u osób palących marihuanę rekreacyjnie. U osób chorych przepływ ładunków elektrycznych w mózgu jest zaburzony, THC i THCV poprawiają natomiast sprawność komunikacji międzykomórkowej.

Badania nad medyczną marihuaną i chorobą Parkinsona

Badania na temat zastosowania marihuany w terapii osób zmagających się z chorobą Parkinsona prowadzone są między innymi w Izraelu. Przedstawiciele Tel Aviv University Israel podczas wystąpienia na konferencji International Congress on Parkinson's Disease and Movement Disorders przedstawili jednoznaczne wyniki badań: marihuana sprawdza się doskonale jako lek przeciwbólowy i poprawia zdolności motoryczne pacjentów. Jak donoszą badacze, palenie marihuany zredukowało drżenie i ból oraz poprawiło jakość snu wśród pacjentów z chorobą Parkinsona.

To nie jedyne badania, które świadczą o wysokiej skuteczności terapii medyczną marihuaną. Do podobnych wniosków doszli badacze z U.S. National Institute od Health, przeprowadzając badanie na próbie 595 pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona i stwardnienie rozsiane. Pacjenci, którym podawano konopie indyjskie, „zgłosili wysoką skuteczność konopi indyjskich (6.4 w skali od 0 do 7), a 59% stwierdziło, że używanie konopi pozwoliło im ograniczyć liczbę stosowanych leków na receptę”. Włączenie do terapii medycznej marihuany pozwala na zmniejszenie ilości stosowanych preparatów chemicznych. Badania opublikowano w czasopiśmie Complementary Therapies in Medicine i w Internecie.

Dowody z życia

Temat stosowania konopi indyjskich w terapii cierpiących na chorobę Parkinsona co jakiś czas ponownie pojawia się w debacie publicznej. Co kilka miesięcy do sieci trafiają filmy pokazujące zbawienne skutki zauważalne już chwilę po podaniu lekarstwa. Szybko stają się tzw. viralami i prowokują do dyskusji na temat medycznej marihuany. Przykładem jest fragment filmu dokumentalnego „Ride with Larry” opowiadającego historię choroby emerytowanego policjanta Larrego Smitha. Nagrano jego pierwszy kontakt z marihuaną, a efekty przerosły oczekiwania wszystkich. Kilka kropel oleju z konopi już w parę minut przyniosło choremu ulgę.

Rozwój zastosowania marihuany w medycynie to tylko kwestia czasu i kolejnych badań, których wyniki nie pozostawiają złudzeń. Naturalne substancje to nadzieja na lepszą przyszłość dla tysięcy osób walczących z ciężkimi chorobami.
 

 
NASIONA MARIHUANY SKLEP

NOTKA PRAWNA

Posiadanie nasion marihuany oraz obrót nimi jest w Polsce legalny. Nasiona można potraktować jako pokarm, produkt kolekcjonerski czy też jako kadzidełko. Sklep nasionbank.pl w żaden sposób nie namawia do łamania przepisów prawnych. Nie odpowiadamy za niezgodne z prawem użycie nasion konopi z naszej oferty.
Copyright © 2013-2019 NasionBank. All Rights Reseved.